انتشارات پیشوک
جلد کتاب 58- گونه‌شناسی ُبرنده های مفرغی دو محوطه باستانی سنگ‌تراشان و سرخ دُم لرستان

58- گونه‌شناسی ُبرنده های مفرغی دو محوطه باستانی سنگ‌تراشان و سرخ دُم لرستان

قیمت: تومان

نویسنده:
سیده حدیث موسویان‌مطلق

تصویرگر:
سیده حدیث موسویان‌مطلق

گروه هدف:
بزرگسال

تعداد صفحه:
156

شابک (ISBN):
9786225745407

موضوعات: باستان‌شناسی ، مقاله‌ی هنری ، هنر ، هنرهای تجسمی ،

پیشگفتار
عصرآهن و مفرغ بخش بسیار با اهمیتی از تاریخ باستانی سر‌زمین ماست و لازم است با دقت، دیده شده و با حساسیت بالا بررسی و واکاوی شود. اشیاء و اجسام یافته شده از آن زمان، گویای فرهنگ، آیین و نوع زندگی بشر آن دوره است که می‌توانند اطلاعات دقیقی از احوال آنان به ما بدهند. بنابراین، تحقیق در رابطه با این آثار مفرغی می‌تواند راه‌گشای گشفِ فرهنگ و آیین و تمدن مردمی که در این منطقه زندگی می‌کرده‌اند باشد.
در کتاب پیشِ رو که بخشی از پایان نامه‌ی کارشناسی ارشد من با عنوان «گونه‌شناسی و تحلیل بُرنده‌های مفرغی با تکیه بر دو محوطه‌ی باستانی سنگ‌تراشان و سرخ‌دم لرستان» است، به‌صورت خاص به بُرنده‌های مفرغی لرستان پرداخته‌ایم که بیش از 80 عدد و در گونه‌های مختلف از نظر شکل، نقش و اندازه هستند. این اشیاء که از محوطه‌های باستانی سرخ‌دم و سنگ‌تراشان لرستان به‌دست آمده‌اند، به چهار گروه: شمشیرها، خنجرها، کاردها و کاردهای کوچک، تقسیم می‌شوند. این بُرنده‌های مفرغی بیان‌کننده‌ی فرهنگ و پیشینه‌ی چند هزار ساله‌ی سرزمین ما هستند و می‌توانند بسیاری از جوانب ناشناخته‌ی زندگی و آیین،‌ فرهنگ انسان آن عصر را برای ما روشن کنند. هم‌چنین می‌توان از این نقوش و اشکال خاص باستانی استفاده‌های کاربردی کرد. بنابراین کتاب حاضر در پی آن است که به گونه‌شناسی بُرنده‌های مفرغی که در دو محوطه‌ی باستانی سرخ‌دم و سنگ‌تراشان لرستان (پیشکوه)، به‌دست آمده است و بخش مهمی از تاریخ و تمدن سرزمین ماست، بپردازد. بلکه راهی باز شود که از نقوش و اشکال این اشیاء باستانی و کهن در صنعت امروز، استفاده شود. گرچه برنده‌های مورد بررسی در این کتاب از نقوش ظاهری چندانی برخوردار نیستند، اما مفرغ لرستان با پیشنه و تمدن کهن و دارا بودن اشکال و طرح‌های اعجاب‌انگیز، در دنیا بی‌همتا هستند. ما با در دست داشتن این گنجینه‌های تصویری، نباید در صنایع زینتی، پوشاک و پارچه در مضیقه و کمبود طرح و نقش باشیم و به ناچار از اشکال، طرح و نقش‌های غیر ایرانی استفاده کنیم. پس با شناسایی و دسته‌بندی شکل‌ها و نقش‌هایی که در این آثار مفرغی وجود دارد می‌توان آن‌ها را کاربری کرد و در صعنت پوشاک، پارچه و زیورآلات از آن‌ها بهره برد.
سیده حدیث موسویان مطلق

سفارش تمام کتاب‌ها به صورت تلفنی تلفنی ممکن است. ارسال پستی به سراسر کشور. هزینه‌ی ارسال مرسوله‌های بالای پنجاه هزار تومان رایگان است. تحویل رایگان درب منزل برای شهرستان کوهدشت.


نظر دهید

ذخیره‌ی اطلاعات