انتشارات پیشوک

درباره‌ی ما

لوگوی انتشارات پیشوک

«پیشوك» نام گیاهی كوهی است كه در دامنه‌های سرسبز زاگرس میروید. پیشوک برای زاگرس‌نشینان بسیار خاص و نوستالژیک است. این گیاه ریشه‌ای گوشتی دارد كه همانند مرواریدی درون غوزهای كنفی پیچیده شده. در گذشته‌ای نه‌چندان دور كودكان و بزرگ‌سالانِ زاگرس‌نشین، برای یافتن آن در بهار، به جست‌وجو پرداخته و با كند و كاو پیشوك‌ها را از دل خاك بیرون آورده و از آنها گردنبند یا تاج مرواریدی می‌بافند و پس از بازی و لذت كودكانه در پایان، آنها را درون آتش برشته كرده و میل می‌كردند كه طعم بسیار لذیذی هم داشت. نام دیگر آن؛ «جوقاسم یا زعفران کوهی» است.

در قديم‌ كه نان كم بود، با تركيبِ پيشوك و شير معجونِ بسيار خوشمزه اي مي‌پختند كه غذايي مقوي براي فقرا بوده است. در پاییز، دشت‌ها و کوهپایه‌های زاگرس با شکوفه‌های صورتی و بنفشِ پیشوک دیدنی‌ست و زعفران حاصل از آن خوراکی و شفابخش است.


انتشارات «پیشوک» با هدفِ ترویج کتاب و کتابخوانی و حمایت از نویسندگان سرزمین‌مان ایران، خصوصا خطه‌ی طرهان بزرگ تاسیس شد.

داریوش جعفری معلم گرافیک و مدیر انتشارات پیشوک، از سال 1382 تا قبل از تاسیس این انتشارات، بیش از شصت عنوان کتاب و نشریه از دیگران و شش عنوان از کتاب‌های خود را به چاپ رسانده است که کتاب‌ها از طریق انتشارات‌ مختلف خصوصا نشر طهورا مجوز گرفته و منتشر شده‌اند. وی صاحب امتیاز و مدیر مسئول مجله‌ی پیشوک (تنها نشریه‌ی کودک و نوجوان در غرب کشور) نیز است که بیست و هشت شماره (بیش از صدهزار نسخه) از آن را به چاپ رسانده است.

کتاب‌های منتشر شده از داریوش جعفری(انتشارات طهورا):

کتاب‌های تصویرسازی شده توسط داریوش جعفری:

این انتشارات امیدوار است از تجربه‌ای که در طول دو دهه کسب شده، استفاده کرده و بتواند گامی در تولید و انتشار کتاب‌های مناسب و ترویج مطالعه بردارد.