انتشارات پیشوک
جلد کتاب 27- زِمسون

27- زِمسون

قیمت: تومان

نویسنده:
حشمت‌علی آزادبخت

گروه هدف:
بزرگسال

تعداد صفحه:
44

شابک (ISBN):
9786225745056

موضوعات: جامعه‌شناسی ، داستان کوتاه ، فرهنگ عامه ، مردم‌شناسی ،

طبیعت، موجودی جاندار است. او با کنش‌ها و واکنش‌هایش در طول تاریخ همیشه ثابت کرده که صاحب، مالک و حاکم است. بنابراین انسانِ باستان، همواره خود را موظف به پذیرشِ احکام و نیروهایِ مقتدرِ طبیعت دانسته و در تکاپوی هم‌سو شدن و همراهی با او بوده‌است. در عوض امروزه بشر ادعای برتری و حکومت بر طبیعت را دارد و با رفتار خود، آسیب‌هایی جدی به آن رسانده و هم‌چنان، ناوگان برتری‌جویی خود را برای رام‌کردن و سواری گرفتن از غولِ غیرقابلِ پیش‌بینیِ طبیعت می‌تازاند. طبیعتی که خونسرد و آرام می‌نماید، بارها در گلوگاه‌های حیاتِ آدمیان، خودی نشان داده و به وفور تسلطش را بر این موجودِ هوشمندِ پر مدعایِ بسیار ضعیف، به اثبات ‌رسانده‌است.
در خطه‌هایی هم‌چون زاگرس میانی و همین کوهدشتِ خودمان، گاهی اختلافِ نیروهای طبیعت چنان فاحش است که آدمی می‌پذیرد، آسمان و زمین حاکم بلامنازع مال و جان خلق هستند. تابستان‌هایی با گرمایی کویرسان و زمستان‌هایی با سرمای ِ قطبی، بومیان را به تعظیم و تکریم و اسطوره‌سازی و قصه‌پردازی و نقل دهان به دهان افسانه‌ها و اجرای آئین و مناسک مخصوص روزهای مختلف واداشته است. آنان بارگاهِ زمستان‌های سخت را در فقر و فلاکت با صبر و حوصله در پناه ادبیات شفاهی و قصه و نقالی، گرم کرده و تازیانه‌های تیزِ شرارت و ظلم زمستان را با امید به ظهور نجات‌دهنده، تحمل می‌کرده‌اند.
کتاب حاضر، حاصل کنکاش و تلاش جناب آقای حشمتعلی آزادبخت، پژوهشگر و مردم‌شناس کوهدشتی است که حکایت‌های شفاهیِ قومی طردشده در کوهستان‌های صعب‌العبور و گرفتارِ دیو گردن‌کلفتِ «زِمْسون» را پاسبانی می‌کند. زمستانی که شصت روزِ طاقت‌فرسا طول می‌کشد و بومیان این منطقه مجبورند در نبردی نابرابر با ابزارِ قصه و داستان و افسانه و با چاشنی صبر و حوصله و متانت از آن عبور کنند. آنان ایمان دارند که در پسِ هر سختی آسانی خواهد بود و دولت هیچ غولِ شاخ‌داری، جاودانه نخواهد ماند و به زودی کَلَه‌وا(باد بهاری) خواهد وزید و بهار خواهد آمد.

سفارش تمام کتاب‌ها به صورت تلفنی تلفنی ممکن است. ارسال پستی به سراسر کشور. هزینه‌ی ارسال مرسوله‌های بالای پنجاه هزار تومان رایگان است. تحویل رایگان درب منزل برای شهرستان کوهدشت.


نظر دهید

ذخیره‌ی اطلاعات