انتشارات پیشوک
جلد کتاب 27- زِمسون

27- زِمسون

قیمت: تومان

نویسنده:
حشمت‌علی آزادبخت

گروه هدف:
بزرگسال

تعداد صفحه:
44

شابک (ISBN):
9786225745056

موضوعات: جامعه‌شناسی ، داستان کوتاه ، فرهنگ عامه ، مردم‌شناسی ،

طبیعت، موجودی جاندار است. او با کنش‌ها و واکنش‌هایش در طول تاریخ همیشه ثابت کرده که صاحب، مالک و حاکم است. بنابراین انسانِ باستان، همواره خود را موظف به پذیرشِ احکام و نیروهایِ مقتدرِ طبیعت دانسته و در تکاپوی هم‌سو شدن و همراهی با او بوده‌است. در عوض امروزه بشر ادعای برتری و حکومت بر طبیعت را دارد و با رفتار خود، آسیب‌هایی جدی به آن رسانده و هم‌چنان، ناوگان برتری‌جویی خود را برای رام‌کردن و سواری گرفتن از غولِ غیرقابلِ پیش‌بینیِ طبیعت می‌تازاند. طبیعتی که خونسرد و آرام می‌نماید، بارها در گلوگاه‌های حیاتِ آدمیان، خودی نشان داده و به وفور تسلطش را بر این موجودِ هوشمندِ پر مدعایِ بسیار ضعیف، به اثبات ‌رسانده‌است.
در خطه‌هایی هم‌چون زاگرس میانی و همین کوهدشتِ خودمان، گاهی اختلافِ نیروهای طبیعت چنان فاحش است که آدمی می‌پذیرد، آسمان و زمین حاکم بلامنازع مال و جان خلق هستند. تابستان‌هایی با گرمایی کویرسان و زمستان‌هایی با سرمای ِ قطبی، بومیان را به تعظیم و تکریم و اسطوره‌سازی و قصه‌پردازی و نقل دهان به دهان افسانه‌ها و اجرای آئین و مناسک مخصوص روزهای مختلف واداشته است. آنان بارگاهِ زمستان‌های سخت را در فقر و فلاکت با صبر و حوصله در پناه ادبیات شفاهی و قصه و نقالی، گرم کرده و تازیانه‌های تیزِ شرارت و ظلم زمستان را با امید به ظهور نجات‌دهنده، تحمل می‌کرده‌اند.
کتاب حاضر، حاصل کنکاش و تلاش جناب آقای حشمتعلی آزادبخت، پژوهشگر و مردم‌شناس کوهدشتی است که حکایت‌های شفاهیِ قومی طردشده در کوهستان‌های صعب‌العبور و گرفتارِ دیو گردن‌کلفتِ «زِمْسون» را پاسبانی می‌کند. زمستانی که شصت روزِ طاقت‌فرسا طول می‌کشد و بومیان این منطقه مجبورند در نبردی نابرابر با ابزارِ قصه و داستان و افسانه و با چاشنی صبر و حوصله و متانت از آن عبور کنند. آنان ایمان دارند که در پسِ هر سختی آسانی خواهد بود و دولت هیچ غولِ شاخ‌داری، جاودانه نخواهد ماند و به زودی کَلَه‌وا(باد بهاری) خواهد وزید و بهار خواهد آمد.

سفارش تمام کتاب‌ها به صورت تلفنی امکان‌پذیر است و خرید شما از طریق پست پیشتاز به سراسر کشور ارسال می‌شود.


نظر دهید

ذخیره‌ی اطلاعات