انتشارات پیشوک
جلد کتاب 26- گاهشمار اقلیمی- زراعی زاگرس میانی «محاسبه، تعیین و تحلیل علمی مبدأ گاهشمار لکی»

26- گاهشمار اقلیمی- زراعی زاگرس میانی «محاسبه، تعیین و تحلیل علمی مبدأ گاهشمار لکی»

قیمت: تومان

نویسنده:
یاسر کرمی(برزین)

گروه هدف:
بزرگسال

تعداد صفحه:
48

شابک (ISBN):
9786225745049

موضوعات: جامعه‌شناسی ، علمی ، فرهنگ عامه ،

زاگرس‌نشینان(میانی) نسل به نسل کشاورز بوده و با توجه به سکونت در هلال حاصلخیز تا همیشه کشاورز خواهند ماند. بنابراین طبیعی است که تمام رفتار‌ها و آیین و مناسک‌ خود را بر اساس این اقلیم، تنظیم کرده و به انجام برسانند.
کشاورزانِ کهنه‌کار همواره چشمی به زمین دوخته و چشم دیگر به آسمان دارند. آنان سالیانِ سال، خیش در پیش و داس بردست بوده‌اند و هرچند قلم و دفتر در بین‌شان مهجور بوده، اما ادبیات، آیین و رسوم، عادات، عرف و قوانین محکم و وابسته و منسوب به طبیعت را به‌صورت شفاهی در حافظه‌ی تاریخی خود محفوظ و مضبوط داشته‌اند.
می‌دانیم که دنیای زراعت، با وجود تمامی انعطاف‌هایش، دنیایی بسیار دقیق و پیچیده است و کشاورز بدون شناختِ اجرامِ آسمانی و تغییرات اقلیمی و حتی پیش‌بینی تحرکات جوی، موفقیتی در کارش به‌دست نخواهد آورد. امروزه همه‌ می‌دانیم؛ تاریخ به توفیقاتِ اقلیم‌شنا‌سی و تولیداتِ کشاورزیِ زاگرسیان شهادت می‌دهد و حضور گاهشماری شفاهی و دقیق و مطابق با زمین و آسمان و رطوبت و باران در بین ساکنان این خطه کاملاً بدیهی است.
شکی نداریم، در دنیای امروز، تقویم رسمی کشور، راهنما و هدایت‌گرِ فهیم و وحدت‌بخشی است که تمام اقوام و اقلیم‌ها و اصناف را به هم نزدیک و اختلافات ساعات و روز‌ها را به صفر می‌رساند. اما به نظر می‌رسد در سرزمین پهناور، متنوع و چهارفصل ایرانِ بزرگ با توجه به وجود اقلیم‌های متنوع برای کشاورزان و دامپروران علاوه بر پایبندی به تقویم رسمی، نیاز به گاهشمار‌های اقلیمی و منطقه‌ای، برای تعیین زمانِ کاشت و داشت و برداشت و کوچ و توقف و اسکان ضروری باشد.

سفارش تمام کتاب‌ها به صورت تلفنی تلفنی ممکن است. ارسال پستی به سراسر کشور. هزینه‌ی ارسال مرسوله‌های بالای پنجاه هزار تومان رایگان است. تحویل رایگان درب منزل برای شهرستان کوهدشت.


نظر دهید

ذخیره‌ی اطلاعات